Duyuru

Katla
Herhangi bir duyuru yapılmamış.

İLMİN FAZİLETİ

Katla
X
 • Filtre
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • İLMİN FAZİLETİ

  İlmin kıymeti herkesin bildiği bir konudur! Çünkü ilim insanlığa ait bir şereftir. İlmin dışında hangi husus varsa bu hususlarda diğer canlılar insanlara ortaktır. Mesela cesaret yüreklilik, kuvvet, cömertlik, şefkat ve diğer duygular insandan başka canlılarda da bulunana özelliklerdir. Bunun bir istisnası varsa o da ilimdir. CENAB-I ALLAH Adem'ın üstünlüğünü ilimle ortaya koymuş ve meleklere Adem'e secde ve sonsuz mutluluğun yegane anahtarı lan takvaya vesile olmasından kaynaklanmaktadır.
  Abdullah bin Amr bin As'n (Radıyallahü anhüma) anlattığına göre bir gün Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mescide girdiğinde, bir zikir ve dua ile diğeri ilim tahsili ile meşgul olan iki grup insan görür. Bu manzara üzerine Peygamberimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle der;
  Her iki meclis de hayır üzeredir; biri ALLAH'ı zikrediyor, diğeri ilim öğrenip cahilleri bilgilendiriyor, bu ikinciler daha üstündür.(1)
  İlmin ve alimlerin üstünlüğü Sahabe ve Tabiin başta olmak üzere büyüklerden varit olan asara örnek olarak şunları zikredebiliriz:
  Hz. Muaz bin Cebel (Radıyallahü Anh) şöyle buyurur:
  "İlim öğrenin; zira ilmin öğrenilmesi haşyet / ALLAH korkusudur. İlim taleb etmek ibadettir. İlim tekrar etmek tesbihtir, ilmi arayıp araştırmak cihattır, onu bilmeyenlere öğretmek sadakadır, bilenlerle paylaşmak da ALLAH'a yakınlıktır."(2)
  ALLAH'ı zikretmek, hayırlı işler yapmak, alim olmak veya ilim öğrenmek dışında dünya ve dünyada bulunan her şey lanetlenmiştir! (3)
  Bazı ediğler, "İlim geride bırakılabilecek en güzel miras; ilimle amel etmek ise en büyük şereftir." der. Bazıları da şöyle der: "İlim öğren! Çünkü ilim, gençliğinde seni istikamet üzere tutarak muhafaza eder; büyüklük çağında ise insanların önüne geçirir ve onlara önder yapar. Sapık ve bozuk amellerini düzeltir. Seni çekemeyenleri ve düşmanlarını rezil eder. Eğilip büküldüğünde seni doğrultur. Arzu ve himmetini düzeltir."İstek İşleniyor...
X